rodzaj nieruchomości

miejscowość

powierzchnia
-

cena
-

 

 

Potencjał zysku z inwestycji w mieszkanie w Katowicach

Źródło: ceny transakcyjne Home Broker i Open Finance z kwietnia 2017 r.; oferty najmu z serwisu Domiporta.pl z kwietnia 2017 r. obniżone o 5%.

Spośród analizowanych przez Home Brokera i Domiporta.pl dużych miast na tę chwilę największy potencjał zysku z inwestycji w mieszkanie mają lokale w Katowicach. Niskie ceny zakupu są sprzymierzeńcem inwestorów, za 200 000 zł bez problemu kupimy tam mieszkanie na rynku pierwotnym, a lokal z drugiej ręki będzie jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych tańszy. Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w stolicy Górnego Śląska to ok. 4500 zł. Wynajmując taki lokal, można liczyć średnio na 36,70 zł/m2, co przekłada się na rentowność netto 6,58%. Stawka netto oznacza, że w obliczeniach uwzględniono czynsz dla wspólnoty, podatek, a dla bezpieczeństwa kalkulacji – także okres, w którym trwać będzie poszukiwanie najemcy.
 
Nieźle wygląda też zakup lokalu na wynajem w kilku innych miastach. W Gdańsku, Łodzi i Warszawie oczekiwany zysk netto w skali roku to ponad 5,5%. Pomiędzy 5 i 5,5% spodziewać można się we Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie.
 
Wśród miast o najniższej oczekiwanej rentowności najmu netto znalazły się Poznań (4,06% rocznie) i Kielce (4,28%). Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet tam średnie oczekiwane zyski są 2–3 krotnie wyższe niż na bankowej lokacie.